http://www.allancup.ca            ..         ....http://www.hockeycanada.ca 

 

Bentley Generals
SouthEast Prairie Thunder Manitoba
   
Lacombe
South East
Stoney Creek
Lamèque
Grand Falls-Windsor

Bouctouche Dodge Ram JCs

 Pacific
West
Central
New Brunswick
Atlantic
Host

 Division One   Lamèque, Central,  West
                  Division Two    Boutouche ,Grand Falls-Windsor, Lacombe

Round Robin
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Round Robin Mon Apr 10 16:00 Stoney Creek   Lamèque   Game One Game One
Round Robin Mon Apr 10 20:00 Grand Falls-Windsor   Bouctouche   Game Two Game Two
Round Robin Tues Apr 11 16:00 South East   Stoney Creek   Game Three Game Three
Round Robin Tues Apr 11 20:00  Bouctouche   Pacific    Game Four Game Four
Round Robin Wed Apr 12 16:00 Lamèque   South East   Game Five Game Five
Round Robin Wed Apr 12 20:00 Lacombe   Grand Falls-Windsor   Game Six Game Six

Playoff Round
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Quarter Final Thurs Apr 13 16:00 3rd Div 2   2nd Div 1   Game Seven Game Seven
Quarter Final Thurs Apr 13 20:00 3rd Div 1   2nd Div 2   Game Eight  Game Eight
Semi Final Fri Apr 14 16:00 Winner
Game 7or 8
  Champ Div 1   Game Nine Game Nine  
Semi Final Fri Apr 14 20:00 Winner
Game 7or 8
 
  Champ Div 2   Game Ten Game Ten
Final Sat Apr 15 TSN*
Winner
Game 9 or 10
 
Winner
Game 9 or 10
  Game Eleven  Game Eleven 
* TSN to determine time of Final

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.

Division One Round Robin Standings
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
Lamèque                 
Stoney Creek                
South East                
Round Robin Division champ advances to Semi final

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Division Two Round Robin Standings
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
Bouctouche                
Grand Falls-Windsor                
Lacombe                
Round Robin Division champ advances to Semi final

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

      http://www.allancup.ca         .........http://www.hockeycanada.ca